Prvá pomoc pri zranení brucha

Aj obyčajná detská šarvátka môže mať nepríjemné a vážne následky. Ak pri nej dôjde k úderu do brucha, treba zbystriť pozornosť. V takýchto prípadoch je lepšie byť za "preháňajúceho rodiča", než zranenie podceniť a neskôr čeliť následkom.

Každé poranenie brucha je závažný stav, ktorý treba ihneď riešiť. Dochádza k nemu najčastejšie pri hrách, pádoch z výšky, dopravných nehodách či športe. Pri poranení brucha môže dôjsť k masívnemu krvácaniu, ktorého zdrojom býva prasknutie niektorého z vnútorných orgánov, najčastejšie sleziny alebo pečene. Vnútorné orgány bývajú výrazne prekrvené, preto môže byť následné krvácanie rozsiahle. Často dochádza aj k poškodeniu niektorej časti zažívacieho traktu, najčastejšie tenkého čreva. Ak je pomliaždenie drobnejšie, môže byť aj krvácanie pozvoľné, a teda aj príznaky môžu byť spočiatku veľmi nenápadné. Treba však mať na mysli, že dobrý klinický stav pacienta môže byť len prechodný a počas krátkej chvíle sa môže dramaticky zmeniť.

Príznaky zranenia brucha:

  • Bolesť brucha – tupá, silná, šoková, ktorá môže viesť až ku kolapsu
  • Brucho je veľmi citlivé, na pohmat tuhé až tvrdé
  • Bledosť
  • Potenie – studený pot
  • Poloha na boku – "úľavová", často s pokrčenými dolnými končatinami, pritiahnutými k telu
  • Nevoľnosť a zvracanie
  • Zrýchlený tep

Prvá pomoc pri zranení brucha

Prvá pomoc pri krytom zranení brucha

Medzi kryté poranenia patria tie, ktoré často nie sú vidieť. Môžu ich spôsobiť údery, kopnutie, pád či napríklad tlaková vlna.

  • Ak sú na tele zraneného dieťaťa viditeľné pomliaždeniny, modriny či odreniny v oblasti brušnej oblasti, vždy vyhľadajte rýchlu lekársku pomoc.
  • Do príchodu lekára, ak to situácia dovolí, uložte dieťa do polohy na chrbte, dolné končatiny pokrčte a podložte tak, aby sa päty nedotýkali zeme. Pokiaľ je to možné, môžete dieťaťu ľahko vypodložiť hlavu a hrudník, čím uvoľníte svaly v oblasti brušnej dutiny a zmiernite tak bolesť. Ak je pri zranení brucha podozrenie na poranenie chrbtice alebo je dieťa v bezvedomí, jeho polohu nemeňte.
  • Dieťa upokojte a začnite s protišokovými opatreniami: 5T

Teplo – predchádzajte podchladeniu prikrytím, no dávajte pozor na prehriatie.

Ticho – ak je to možné, vezmite dieťa na tiché miesto, ďalej od miesta úrazu. Ticho a pokojne sa mu prihovárajte.

Tekutiny – nezabúdajte, že pri úraze NIKDY NEPODÁVAME tekutiny, materské mlieko ani nič iné. Pery môžeme ovlažiť navlhčenou vreckovkou.

Tíšenie bolesti – do príchodu lekára nepodávame lieky proti bolesti, tú tíšime len ošetrením zranení.

Transport – čo najrýchlejšie privoláme lekársku pomoc, alebo zaistíme odvoz zraneného dieťaťa.

Otvorené zranenie brucha

Pri otvorenom poranení brucha je postup obdobný ako pri krytých. Otvorené poranenia môžu byť spôsobené napríklad bodnými, sečnými, reznými, či dokonca strelnými poraneniami.

Prvá pomoc pri otvorenom zranení brucha

  • Rovnako ako pri krytom zranení volajte bezodkladne linku 155.
  • Zranené dieťa uložte do polohy na chrbte a začnite protišokové opatrenia.
  • Malú ranu prekryte, pokiaľ možno sterilne, aby ste čo najviac predišli možnej infekcii. POZOR! Aj na prvý pohľad malá rana môže prenikať hlboko do brušnej dutiny. Nepodceňujte teda akékoľvek poranenie, najmä ak ste neboli priamymi svedkami jeho vzniku.
  • Pri masívnom krvácaní je nutné ranu zatampónovať, to znamená stlačiť miesto krvácania. Použiť môžete tlakový obväz, ale v prípade nutnosti stačí aj holá ruka. Niekedy pomôže zatlačenie príslušného tlakového bodu v oblasti pupka, napríklad pritlačením päsťou. Zastavenie či aspoň maximálne možné zmiernenie prudkého krvácania je prioritou číslo jedna! Pri poranení tohto druhu môže dôjsť aj k vyskočeniu črevných kľučiek alebo iných brušných orgánov. V takom prípade sa nikdy nesnažte orgány akokoľvek očistiť, umyť, vpraviť späť do brušnej dutiny, ani na ne nesiahajte. Čo najsterilnejšie ich prekryte, a prípadne fixujte náplasťou. Ako rýchle sterilné krytie môže slúžiť napríklad aj čistý prežehlený uterák.
  • Ak je v rane pevne väziaci cudzí predmet, nesnažte sa ho odstrániť. Iba sa pokúste ho mäkko obložiť, opatrne ho fixovať náplasťou, a tým zabezpečiť, aby nedošlo k jeho ďalšiemu pohybu. Aj v tomto prípade platí: Nič do úst! Do príchodu lekára sledujte stav dieťaťa. Je dôležité neustále kontrolovať najmä srdcovú činnosť a dýchanie. Pri ich zástave treba okamžite začať s resuscitáciou.

Pamätajte!

Pri každom podozrení na poranenie brucha vždy vyhľadajte odbornú pomoc! Nikdy tieto zranenia nepodceňujte a nenechajte sa upokojiť relatívne dobrým zdravotným stavom dieťaťa. Vnútorné krvácanie môže viesť až k zrúteniu krvného obehu a smrti.