Prvá pomoc pri zlomeninách 

Kosť je tvrdé spojivové tkanivo, slúžiace ako mechanická ochrana vnútorných orgánov a opora tela. Zlomenina (fraktúra) vo väčšine prípadov vzniká pôsobením hrubej sily na kosť a neprirodzeným pohybom končatiny. Zlomeniny sú u malých detí pomerne výnimočné, pretože kosti nie sú ešte úplne spevnené a sú pružnejšie a mäkšie. Najčastejšie sa so zlomeninami u detí stretávame pri športových hrách.

Typy zlomenín

Otvorené: O otvorenej zlomenine hovoríme v prípade, že kostné úlomky prenikajú kožou a "trčia" von. Rana môže krvácať a tiež môže dôjsť k poškodeniu okolitých tkanív, prípadne aj ciev a nervov.

Uzavreté: Zlomená kosť nepreniká kožou na povrch. Tieto zlomeniny sú častejšie a menej závažné.

Príznaky zlomeniny:

  • silná bolesť v mieste zranenia
  • opuch a začervenanie v mieste postihnutia
  • sťažená hybnosť v mieste postihnutia a pre bolesť obmedzená pohyblivosť okolitých kĺbov
  • neprirodzené postavenie končatiny (postihnutá končatina môže byť neprirodzene ohnutá, prípadne môže vyzerať kratšie ako končatina zdravá)
  • krvný výron
  • príznaky šoku

Prvá pomoc pri zlomeninách

  • V prvom rade je dôležité zistiť, o akú zlomeninu by mohlo ísť.
  • Ak je na nohe, zložte dieťaťu veľmi opatrne topánku, ponožku a všetko, čo by mohlo škrtiť vznikajúci opuch v danej oblasti (ak je to uskutočniteľné).
  • Ak to nie je nevyhnutné, s dieťaťom nehýbte.
  • Nikdy sa nesnažte končatinu sami naprávať a za každú cenu ju dostať do správnej polohy. Vzniká veľké riziko poškodenia ciev a nervov v oblasti úlomkov kostí. Narovnanie zlomenej kosti patrí do rúk lekára, ktorý tento úkon vykoná v celkovej anestézii.
  • Pokúste sa zranenú oblasť podložiť tak, aby poloha dieťaťa bola čo najpohodlnejšia, a pritom sa zabránilo pohybu postihnutej časti tela a zlomenina čo najmenej bolela.
  • Potom je potrebné zlomeninu znehybniť.

Znehybnenie pri zlomenine

Znehybnenie je dôležité pre zamedzenie ďalšieho posunu kostných úlomkov a prípadnému poraneniu okolitých orgánov, napríklad miechy, ciev a pod. Znehybnenie znižuje riziko ďalšieho krvácania a je to tiež spôsob, ako zmierniť bolesť. Spôsob znehybnenia volíme podľa toho, aká kosť je zlomená. Použiť môžeme napríklad dlahy, palice, lyže, rovné vetvy, ale aj metlu, zrolovaný časopis, ak nie je nič vhodnejšie po ruke. V improvizovanom prípade je možné k sebe zviazať obe končatiny dohromady. Priloženú dlahu je potrebné ku končatine pripevniť tak, aby sa dlaha neposunula pri transporte. K tomu nám najlepšie poslúži ovínadlo, ak nie je k dispozícii, postačí aj šatka, šál, kravata, pruh látky, mikina či čokoľvek podobné. Fixácia sa musí vykonať jemne, ale účinne. Dlaha musí držať!

Čo sa týka prvej pomoci, potom relatívne najjednoduchšie je znehybnenie končatín podľa obrázkov. Pamätajte, že:

  • Dlahu je dôležité na niekoľkých miestach podložiť, najmä v oblasti kĺbov, aby sme predišli prípadným otlakom kože.
  • Vždy znehybňujeme kĺb nad a pod zlomeninou, tzv. znehybnenie cez dva kĺby. Napríklad pri zlomenine predkolenia musí byť znehybnené koleno a zároveň členkový kĺb.
  • U jednoduchých, nekomplikovaných zlomenín môžeme po zafixovaní dieťa dopraviť k lekárovi sami. Pri veľkých či otvorených zlomeninách je lepšie privolať lekára.
  • Pri otvorených zlomeninách je dôležité zastaviť akékoľvek krvácanie.
  • Otvorenú zlomeninu najprv kryjeme sterilným krycím obväzom. Ak nie je poruke sterilné krytie, nahradíme ho napríklad čistou, prežehlenou vreckovkou. Ranu neumývame ani inak nečistíme. Úlomok kosti obložíme dvoma ovínadlami, najlepšie sterilnými, a ďalším ovínadlom ich pripevníme k postihnutej končatine a až potom fixujeme dlahou. Otvorená zlomenina je mimoriadne bolestivá a je závažnejšia ako zatvorená zlomenina, pretože hrozí zanesenie infekcie do rany, prípadne tuková embólia.
  • Niektoré typy zlomenín znehybniť nemožno, prípadne len veľmi ťažko. Sú to napríklad zlomeniny rebier či panvy. V tomto prípade ponecháme ošetrenie na lekára, ktorého sme bezodkladne zavolali na čísle 155.
  • Pri zlomenine rebier sledujeme dýchanie, pri poranení panvy a dlhých kostí hrozí masívne krvácanie a rozvíjajúci sa šok. Ide o vážne zranenia, ktoré môžu viesť k priamemu ohrozeniu života. V týchto prípadoch vykonáme protišokové opatrenia (pravidlo 5T – teplo, ticho, tíšenie bolesti, tekutiny, transport).
  • Zvláštnym prípadom je fraktúra chrbticových stavcov. Hoci len pri podozrení na zlomeninu chrbtice ide o veľmi závažný stav, keď je potrebné dodržať základné pravidlo, a to: s postihnutým NIKDY NEMANIPULOVAŤ!, aby nedošlo k poraneniu miechy. Alebo len minimálne a čo najšetrnejšie, a to v prípade, že postihnutému zlyhávajú základné životné funkcie (napr. pri nepriechodnosti dýchacích ciest). V tejto situácii je potrebné postupovať maximálne opatrne, s minimálnym pohybom a bezodkladne zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc.

Pamätajte!

Učte svoje deti konať s rozvahou, vysvetľujte im nebezpečenstvo úrazu, ktoré sa zvyšuje nepozornosťou či unáhlenosťou. Najlepším "liekom" na úrazy je stála prevencia a zabránenie nebezpečným situáciám, do ktorých sa deti môžu svojou neopatrnosťou dostať.