Prvá pomoc pri vyrazenom zube a poranení nosa 

Úrazy zubov

Kývajúci sa mliečny zub v období okolo piateho až šiesteho roku života dieťaťa, bez zjavného úrazu, by nás nemal znepokojovať. Pravdepodobne ide o prirodzený vývoj, ako bolo popísané vyššie. Všeobecne ale úrazy zubov patria medzi najčastejšie poranenia tváre u detí, pričom najzávažnejším typom je jeho vyrazenie zo zubnej jamky. 

Vyrazený zub

Názory na záchranu vyrazeného mliečneho zuba sa rôznia.

Vyrazený zub je možné v niektorých prípadoch úspešne vsadiť späť na jeho pôvodné miesto. Je však nutné zvážiť aj riziko možného prehltnutia, v horšom prípade vdýchnutie uvoľneného zubu. V každom prípade by sme mali vždy čo najskôr navštíviť stomatológa, ktorý situáciu zhodnotí a rozhodne, či mliečny zub zachraňovať, alebo nie. Ak dôjde k vyrazeniu trvalého zuba, je situácia komplikovanejšia. V tomto prípade ho nemá čo nahradiť, preto je otázka, či zachraňovať, alebo nie, bezpredmetná. Dieťa aj jeho zub (ak sa podarí ho nájsť) je nutné dopraviť čo najrýchlejšie k zubárovi. Ideálne je stihnúť to do 30 minút od úrazu. Tak je šanca na záchranu zuba najväčšia. Na svoje miesto musí byť zub vsadený v čo najkratšom časovom odstupe a úplne odborne, teda iba stomatológom! Ak zachováme správny postup pri transporte vyrazeného zuba, je šanca, že sa poranený zub znovu uchytí, pomerne vysoká.

Prvá pomoc pri vyrazenom zube

  • Vezmite zub opatrne za korunku.
  • Z povrchu koreňa neodstraňujte zvyšky tkaniva. To je veľmi jemné a kryje koreň zuba. Je potrebné ho chrániť, pokiaľ má byť zub úspešne vsadený späť.
  • Zub ničím neumývajte, pokúste sa ho uchovať vo vlhkom prostredí (odporúča sa ho transportovať vo fyziologickom roztoku, v mlieku, prípadne vo vlhkej, pokiaľ možno čistej vreckovke) a dieťa ihneď dopravte k lekárovi.
  • Častým doplňujúcim poranením pri úrazoch zubov je poranenie pier. Ide často o veľmi bolestivé, nepríjemné a aj značne krvácajúce zranenie, ktoré navyše rýchlo opúcha. Prvá pomoc spočíva v priložení studeného obkladu na krvácajúcu ranu (najlepšie namočenú čistú vreckovku) a čo najrýchlejšiu dopravu dieťaťa na odborné ošetrenie na stomatochirurgiu, prípadne detskú chirurgiu, pokiaľ nie je stomatochirurg v dosahu.
  • Urgentné odoslanie dieťaťa k lekárovi je vhodné aj pri menej závažných poraneniach zubov, ku ktorým patrí napr. uvoľnenie zuba v koreni či odlomenie väčšej či menšej časti korunky.

Pamätajte!

Na správnej a predovšetkým včasnej prvej pomoci záleží ďalší osud zuba!

Poranenie nosa

Ak hovoríme o poranení nosa, máme na mysli najčastejšie krvácanie, zlomeninu alebo cudzie teleso v nose. Pri poranení nosa je dominujúcim príznakom bolesť sprevádzaná veľmi často masívnym krvácaním. Najčastejšie sa s krvácaním z nosa stretneme pri detských hrách či šarvátkach, ale aj pri pádoch či dopravných nehodách. Krvácanie z nosa však môže vzniknúť aj po nepatrnom vonkajšom inzulte, prípadne aj zdanlivo bez príčiny pri viróze alebo napríklad v spánku.

Prvá pomoc pri poranení nosa

Dieťa posaďte a predkloňte mu hlavu, pričom stlačte nosové dierky. Nikdy sa nesnažte zastaviť krvácanie záklonom hlavy!

Na zátylok položte dieťaťu studený obklad, napríklad uterák namočená do studenej vody. Týmto manévrom urýchlite zastavenie krvácania.

Ak dieťa krváca z nosa častejšie, mali by ste mať v domácej lekárničke pomôcky na zastavenie krvácania z nosa.

Ak krvácanie neustáva, vyhľadajte lekársku pomoc. Lekár vykoná tzv. zadnú tamponádu nosa a krvácanie sa zastaví.

Prvá pomoc pri cudzom telese v nose

Tento typ poranenia býva najčastejšie u detí v dojčenskom a batoliacom veku. Batoľa skúša a skúma a pri nepozornosti rodičov môže skončiť malý predmet, korálik či kúsok jedla, v jeho nošteku.

  • Pomôžte dieťaťu, aby predmet vysmrkalo.
  • Pridržte mu jednu nosovú dierku a pokúste sa ho prinútiť, aby prudko vydýchlo upchatým nosovým prieduchom.
  • Počítajte s tým, že čím mladšie je dieťa, tým bude odstránenie predmetu ťažšie. Pokiaľ sa nepodarí dieťaťu predmet vysmrkať, nepokúšajte sa ho sami vytiahnuť. Hrozí poranenie nosovej sliznice či zasunutie predmetu hlbšie do dutiny nosa. 
  • Ak sa dostane cudzí predmet do zadnej časti nosa, je jeho odstránenie oveľa zložitejšie (vykonáva sa špeciálnymi nástrojmi na odbornom ORL pracovisku). Radšej včas vyhľadajte lekársku pomoc.