Prvá pomoc pri poranení krku a chrbtice

Poranenie chrbtice

Poranenie chrbtice je závažným úrazom s možnými dlhodobými následkami. Chrbtica je kostený obal miechy a porušenie miechy či z nej vystupujúcich nervov môže spôsobiť v lepšom prípade poruchu vnímania, stratu citlivosti v niektorých častiach tela a v horšom ochrnutie rôzneho stupňa.

K poraneniu dochádza najmä pri pádoch z výšky na chrbát alebo pri skokoch do vody nárazom hlavou na dno (veľmi častý úraz letných mesiacov). Závažnou príčinou je aj pád na vystreté dolné končatiny. Najľahšie sa zraní chrbtica krčná, potom hrudná a bedrová.

Chrbtica je pružnou osou celej ľudskej kostry, zloženou z radu stavcov a medzistavcových platničiek. Umožňuje človeku vzpriamenú chôdzu a chráni miechu, ktorá ňou prebieha. Pružnosť chrbtice zaisťuje jej dvojnásobné esovité prehnutie.

Zranené dieťa (a rovnako dospelý) s poranenou krčnou chrbticou je vždy bezprostredne ohrozené na živote. Najmä prvé dva krčné stavce majú úzky vzťah k životne dôležitým centrám v predĺženej mieche, ktoré riadia základné životné funkcie – dýchanie a krvný obeh.

Poranenie v oblasti hrudnej alebo bedrovej chrbtice ohrozuje vždy poranené dieťa trvalou invaliditou. K poraneniu miechy môže dôjsť aj pri nešetrnom vyslobodzovaní alebo nesprávnom transporte. Manipulovať so zraneným by malo v týchto prípadoch viac ľudí tak, aby nedochádzalo k ohýbaniu či rotácii trupu.

Prvá pomoc pri poranení chrbtice

  • Bezodkladne volajte rýchlu záchrannú službu na číslach 155 alebo 112.
  • Pamätajte, že je nutné s raneným dieťaťom zbytočne nehýbať! Neznamená to však, že by sme naň vôbec nemali siahať a že by sme mu nemali poskytovať prvú pomoc. Treba však vedieť, ako s takto postihnutým dieťaťom nakladať.
  • Ak je dieťa pri vedomí a je schopné aspoň čiastočnej komunikácie, pomôžu pre upresnenie miery poranenia otázky, či má bolesť v oblasti chrbtice, či cíti ruky a nohy a môže s nimi pohnúť. Pomôže vám to pri odhadovaní závažnosti situácie. Poučte dieťa, že sa nesmie hýbať, hlavne hlavou (otáčať hlavu, zdvíhať hlavu a pod.) a obracať sa na bok.
  • Pri podozrení na poranenie krčnej chrbtice je vhodné chrbticu znehybniť. K tomuto účelu veľmi dobre poslúžia napríklad dve väčšie vrecká naplnené pieskom, kamienkami, zmotaná deka či oblečenie, ktoré položíme vedľa hlavy z oboch strán (viď. obrázok). Hlavu môžeme navyše prilepiť k podložke cez čelo širokým pruhom náplasti.
  • Ošetrujte dieťa v polohe, v ktorej sa nachádza. To platí, samozrejme, len v prípade, ak nehrozí ďalšie život ohrozujúce nebezpečenstvo, ako napríklad zástava srdca a dýchania. Vtedy má prednosť kardiopulmonálna resuscitácia.
  • Ak zlyhávajú základné životné funkcie (srdcová činnosť a dýchanie), pretočte veľmi opatrne postihnuté dieťa na chrbát. Myslite na to, že hlava, krk aj trup musí byť v jednej línii.
  • Vykonajte šetrne resuscitáciu, pričom NIKDY nezakláňajte hlavu. Priechodnosť dýchacích ciest zaistíme pootvorením úst a predsunutím dolnej čeľuste ťahom za jej uhol, čím docielime pootvorenie úst.
  • Nikdy dieťa nepretáčajte do stabilizovanej polohy, vždy len do polohy poležiačky naznak na pevnej rovnej podložke. Hlavu nepodkladajte.
  • Ak existuje podozrenie na poranenie chrbtice, no dieťa je v bezvedomí, manipulujte s ním tak, ako by tento typ poranenia malo.

Pamätajte!

Prednosť má vždy zaistenie voľných dýchacích ciest, zástava silného krvácania a zachovanie krvného obehu! Ak nezastavíme silné krvácanie, ak nevykonáme srdcovú masáž pri srdcovej zástave a ak nebude postihnuté dieťa dýchať, potom pri poranení chrbtice môže nielen ochrnúť, ale predovšetkým zomrieť. V takýchto prípadoch je chrbtica vždy až na druhom mieste!

Individuálny transport pri poranení chrbtice

Ak to situácia vyžaduje a ste nútený transportovať dieťa vlastnými silami, je potrebné dodržať niekoľko zásad:

  • Transportujte postihnuté dieťa za pomoci aspoň troch, ideálne piatich záchrancov.

  • Pri pohybe s postihnutým dieťaťom zabráňte akémukoľvek zbytočnému pohybu chrbtice.
  • Transport by mal prebiehať na rovnom a tvrdom ležadle. Poslúžiť vám môže široká doska alebo napríklad aj dvere.
  • Pokiaľ je podozrenie na zlomeninu krčného stavca, je vhodné nasadiť krčný golier, pokiaľ je dostupný, alebo krčnú chrbticu inak znehybniť.
  • Pri transporte je nutný trvalý dohľad a kontrolovanie celkového stavu postihnutého dieťaťa.

Poranenie krku

Pri poranení chrbtice môže prísť aj k poraneniu mäkkých tkanív krku. Krk je akési potrubie – vedú ním dôležité tepny privádzajúce okysličenú krv do mozgu a taktiež hrtan a priedušnica privádzajúc kyslík do pľúc. 

Prvá pomoc pri poranení krku:

Povrchné poranenia ošetríme bežným spôsobom. Ranu očistíme, vydezinfikujeme a prekryjeme. V prípade potreby vyhľadáme lekárske ošetrenie.

Pri poranení tepny na krku mame iba jedinú možnosť. Je potrebné okamžite stlačiť krvácajúcu cievu priamo v rane na krku a držať ju takto v priebehu transportu do nemocnice alebo po celú dobu, než prevezme ošetrenie do rúk privolaný lekár. V ideálnom prípade použite pri tlačení na ranu sterilný obväz, no rýchle zatlačenie tepny má v tomto prípade prednosť.

Pri poranení priedušnice a hrtana dochádza k úniku vzduchu z rany na krku. Pokiaľ je rana malá a dieťa dýcha dostatočne a nedusí sa, je jediným vhodným zákrokom okamžitý transport k lekárovi. Pri dusení je nutné sa okamžite pokúsiť o obnovenie priechodnosti dýchacích ciest a ihneď volať odbornú pomoc.

Pamätajte!

V prípade, že nie je možný včasný zásah lekára, je predpokladom úspechu okamžitý transport všetkými dostupnými prostriedkami! Hoci ide o krvácanie, nikdy neprikladajte na poranenú tepnu na krku tlakový obväz či škrtidlo, iba zatlačte do rany prsty alebo päsť!